Sıkça Sorulan Sorular

Biyonik Göz Uygulamaları

Biyonik gözde maliyetler ve başarı şansı nedir ?

Bilim adamları  biyonik göz tedavilerinde başarılı sonuçlar alabilmek için en az 2 ya da 3 yıl beklememiz gerektiğini söylüyorlar.

Bunlar pahalı tedavi yöntemleri.  Ticari üretime geçilmediğinden biyonik göz ve video kameranın elle yapıldığını ve bunun da altı ay sürdüğünü belirttiler.
Biyonik göz takılan bir hastanın 3 yıl kadar tedavi merkezine yakın bir yerde yaşaması ve sürekli kontrol altında bulunması gerekiyor.

Bu da önemli bir maliyet tabii ki.

Biyonik göz ugulamasındaki riskler nelerdir?

Biyonik gözde, Elektrotların retinaya uzak olması iletişimi güçleştiriyor, yaklaştırılınca ise ısı nedeniyle retina hasar görebiliyor.

Biyonik göz elektrikle çalıştığı için ortaya ısı çıkıyor ve içinde bulunulan hassas dokunun bundan zarar görme ihtimali var.

Biyonik göz nasıl takılıyor ?

Retina tabakasına yerleştirilen elektrotlarla beynin görme merkezleri uyarılıyor. Buna biyonik göz deniliyor. İlk denemelerde 16 elektrotla başlanılmış. Sonra bu sayı 60 a çıkarılmış. 80 elektrot kullanıldığında görüşün daha da artabileceği umuluyor. Gözün içine yerleştirilen bu sistemin dışında, gözlüğe takılan bir video kamera alıcısı yardımıyla görüntüler alınıp bir kabloyla elektrotlara gönderiliyor. Böyle bir hastanın film kaydı da gösterildi. Bu kameranın hastane içinde kullanılabildiği, henüz dışarıda kullanılmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Biyonik Göz nasıl bir görüş sağlayabilecek ?

Siyah-Beyaz ve Silüet ( Gölge) şeklinde bir görüş olabileceği açıklandı.

Biyonik Göz Uygulamalarından hangi hastalar faydalanabilir?

Görüş seviyeleri 0 veya 0 ‘a çok yakın hastaların faydalanabilecekleri iddia ediliyor. %5,%10 ve %20 görüşü olan hastalar , bu çalışmaların tamamen dışında tutuluyorlar.

Gece Körlüğü ve Tavuk Karası

Tavuk karası nedir?

Gözde ışığa karşı duyarlı olan fotoreseptörlerin distrofisidir. Genetik ,yani kalıtsal bir hastalıktır. İlerleyicidir. Gece, hatta loş ışıkta görememe, adaptasyon bozuklukları, görme alanı daralması, aşırı derecelerde miyop ve astigmat en sık görülen belirtilerdir.

Tavuk karası belirtileri nelerdir?

 • Gece körlüğü ve loş ışıkta görememek,
 • Adaptasyon bozuklukları:
 • Yürürken sağa-sola çarpmak,
 • Restaurant veya benzeri kapalı mekanlara girildiği zaman ortama alışamama,
 • Objelere bakıldığı zaman ancak bir süre sonra görebilme
 • Etrafın parlaması,ışık çakmaları
 • Renklerin soluk görülmesi veya renklerin ayırt edilememesi,
 • Görme alanının daralması ve bir borunun içinden bakıyormuş gibi etrafı görmek(rod distrofi) veya merkezi görmenin bozulması(con distrofi)
 • İleri derecede myop ve astigmat gibi kırılma kusurlarının olması

Gece körlüğü veya tavuk karası aynımıdır?

Tavukkarası ,yani Retinitis Pigmentosa hastalığın adıdır. Gece körlüğü ise, sadece bir belirtidir. Gece körlüğü, rod hücrelerinin hasarlanması sonucunda ortaya çıkar. Buna, Rod distrofi adı verilir. Con hücrelerinin hasarlandığı durumlarda ise gece körlüğü görülmez. Bu ,Con distrofi olarak adlandırılır.

Gece göremiyorum, gündüz problemim yok, fakat adaptasyon bozukluğum var, TV’de sizi izledim. Bana ne tavsiye edersiniz?

 • Gece göremeyenlerde , kesinlikle gündüz de  görme ile ilgili problemler vardır.
 • Siz bunu fark edememiş olabilirsiniz.
 • Bir üniversite hastanesinde veya göz hastanesinde, “görme alanı “ çektirebilirseniz, gündüz görmenizde açıklığa kavuşmuş olur.
 • Adaptasyon bozukluğu da tavukkarası hastalığı ihtimalini artıyor.

Kısırlık Tedavisi

Açıklanamayan Interfilite Hastalarına Tedavi Uygulanıyor mu?

Soru: (Dört) defa tüp bebek yaptırdım. Tutmadı. Benden önce yakın arkadaşım aynı yerde  tüp bebek yaptırdı. İlk defada bebek sahibi oldu. Doktorlar bana senin problemin açıklanamayan infertilite diyorlar. Hormonlarım normal.  Bana yardımcı olabilirmisiniz?

Cevap: Sizin hastalığınızı “Açıklanamayan infertilite” olarak değerlendirmişler, ilgili tedaviyi 2006 İCMART Washington/USA ve yine 2006 yılında 3.Uluslararası katılımlı Ulusal Kongrede açıkladım.

Interfilite Tedavisinde Lazer veya Akupunktur?

Soru: Üç defa tüp bebek yaptırdım. Herşey çok iyi , yumurtalar çok iyi gelişti diyorlar. Fakat gebelik testi bir süre sonra bozuluyor. Artık ümitsizliğe kapıldım. USA da bazı merkezlerde Acupunctur  ile infertilite tedavisinin yapıldığını internet aracılığı ile öğrendim. Laser veya akupunktur tedavisinden yararlanabilimiyim?

Cervap: Evet ,sadece USA da değil,Almanyada da Tüp bebek ve akupunktur birlikte uygulanıyor.İnternet sitelerine bakarsanız (İngiltere ve Almanyada yapılan araştırmalarda) akupunktur’un başarıyı %50 artırdığını görebilirsiniz.

Tekrarlayan Düşük Probleminde Tedavi Yöntemleriniz Var Mı?

Soru: İki defa düşük yaptım. 3.5 yıllık evliyim. Doktorlar 6 ay hamile kalmamamı tavsiye ettiler. Yeniden düşük yaparım diye korkuyorum. Toxo diye bir test yaptırdım  temiz çıktı. Ne yapabilirim?

Cevap: Tekrarlayan düşükler bağışıklık sistemi yetersizlikleri ile ilgili olabilir.Bazı nöro-transmitterlere veya bazı hormonlara karşı oto-antikorlar gelişebilir. Tekrarlayan düşükler ile ilgili tedavileri, 2006 İCMART Washington ‘da anlatmıştım. Sitede izleyebilirsiniz.

Vaginismus Probleminde Lazer Tedaviden Faydalanabilir miyim?

Vaginismus  şikayetinin kesin tedavisi akupunktur ile yapılmaktadır.  İCMART 2006 Washington sunumunda konuyu ayrıntılı olarak anlattım. Sitede bulabilirsiniz.

Medikal Akupunktur

Akupunktur nedir?

4000 yıldır yapılan bir tedavi metodudur. Amerikada ve Avrupada Üniversiteler düzeyinde eğitim verilmekte ve Milenyumun tedavi şekli olarak görülmektedir. Türkiyemizde de durum aynıdır bazı Üniversitelerimizde ve Devlet Hastanelerimizde akupunktur tedavileri uygulanmaktadır.

Akupunktur ile tedavi şekilleri nelerdir?

 • Kulak akupunkturu(Ear medicine)
 • Vücut akupunkturu
 • El-Ayak akupunkturu
 • Mikro-Akupunktur
 • Scalp Akupunkturu’ şeklinde yapılabilir.

Medikal akupunktur nedir?

Akupunktur vücut akupunkturu için geçerli bir deyimdir. Vücut akupunkturu; China Medicine ve Tradiatonal China medicine şeklinde yapılabilir. Bu metotta, geleneksel teoriler kullanılır, 5 Element teorisi, ying-yang dengesi, nabız teşhisi en sık kullanılanlardır. Tradiational tipte; buna bitki tedavilerini de ekleyebiliriz.

Medikal Akupunktur’a gelince, Sadece doktorlar tarafından uygulanır, bilimsellik üzerine kurulmuştur. Geleneksel teoriler 2.plandadır. MR, Ultrasonografi, Lab.Tetkikleri gibi batılı teşhis araçlarından faydalanılır.

Medikal akupunkturda tedavi şekilleri nelerdir?

Electro-Akupunktur veya Low-Level Laser teknolojisi olarak uygulanabilir.

Akupunktur tedavisinin yan etkisi var mı?

Akupunktur 4000 yıldır yapılıyor, hiçbir yan etkisinin olmadığını anlatmak için yeter sanıyorum.

Hipertiroidi (Zehirli Guatr) hastalığında eksoftalmi hastalarında akupunktur kullabılabilir mi?

Soru:  Zehirli guatr’ım var. Gözlerim ileri doğru fırlak, çalışıyorum ve kimse ile gözgöze gelemiyorum. Radyo-izotop tedavisi gözlerimi daha da abarttı, tedavinizi okudum, ben de akupunkturdan yararlanabilirmiyim?

Cevap: Hipertiroidi (Zehirli Guatr) hastalığında eksoftalmi (göz küresinin ileri fırlaması), hastalık başlamadan yıllarca önce ortaya çıkabildiği gibi,yıllar sonra da ortaya çıkabiliyor. Tedavide Radyo-izotop kullanımı bu şikayeti tetikleyebilir veya eğer şikayetiniz varsa ,artırabilir. İlgili tedavi daha önceki yıllarda, bazı kongrelerde tarafımdan anlatıldı.

Miyop ve Astigmatlı Tavukkarası Hastaları Akupunktur Tedavisi Görebilirler mi?

Soru: Gözlerimde çok ileri derecede miyop ve astigmatizm vardı. Laser ameliyatı oldum , pek bir şey farketmedi, daha sonra tavukkarası teşhisi kondu. Tedavi
olabilirmiyim?

Cevap: İleri derecede miyop ve astigmatizma rahatsızlığı olanlarda RP (Tavukkarası) hastalığı varmı diye araştırma yapmak gerekiyor. Eğer tavukkarası iseniz ,miyop ve astigmatizmi düzeltebilen ameliyatlardan faydalanamazsınız.


SORU SOR

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Sorunuzun Konusu

Sorunuz

Güvenlik Sorusu
Lütfen aşağıdaki soruları cevaplayınız, spamleri engellemimize yardımcı olun, böylece gereksiz mesajları engelleyerek gerçekten ihtiyacı olan kişilere yardımcı olabiliriz...

Güvenlik Kodu
captcha

NOT:Lütfen sorunuzu kısa ve açıklayıcı olacak şekilde belirtiniz.

(23439)